Mr Golubović Popović: Škola roditeljstva put do boljih odnosa izmedju roditelja i djece

Mr Ana Golubovic Popović, klinički psiholog i sistemski porodični psihoterapeut u Domu zdravlja Berane nedavno je dobila međunarodni sertifikat supervizora programa “Roditeljstvo za cjeloživotno zdravlje za malu djecu”. Kako je Golubović-Popović kazala za Portal Berane, ovaj program Dom zdravlja Berane realizuje u saradnji sa UNICEF-om još od 2017. godine. Program se sastoji od dvanaest dvoipočasovnih radionica i namijenjen je roditeljima djece uzrasta od dvije do devet godina.

“Program vode dva sertifikovana facilitatora, a do sada je bila praksa da program vodimo koleginica Tatjana Bulatović i ja. Naglasila bih da program podrazumijeva kontinuiranu superviziju za facilitatore programa u toku tri mjeseca kada se održavaju sesije sa roditeljima. Kako do sada nije bilo Supervizora ovog programa u Crnoj Gori supervizorsku podršku nam je pružala uvažena profesorica Džudi Hačing, kod koje smo ja I ostale kolege polagale završni ispit I stekli zvanje”, kaže Golubović Popović.
Autori ovog akreditovanog programa, dodala je ona, su prof. dr Džudi Hačings, Univerzitet Bangor i direktorka Institut za ranu intervenciju u djetinjstvu, registrovana dobrotvorna organizacija Dr Džejmi Lahman, istraživač, Univerzitet Oksford, nezavisni consultant.

Cilj programa “Roditeljstvo za cjeloživotno zdravlje “, po riječima Golubović Popović je da se smanji rizik od lošeg postupanja prema djeci uzrasta od dvije do devet godina, da se unaprijedi ponašanje djece u porodicama, kao i da se pomogne roditeljima da razviju vještine za uspostavljanje pozitivnog odnosa sa djecom.
„ Kada govorimo o „roditeljima“ i o „roditeljstvu“, mislim na staratelje djeteta, bez obzira na to da li su im biološki roditelji ili ne. Program podučava nenasilnim tehnikama disciplinovanja, koje u kombinaciji sa unaprijeđenim uspostavljanjem kućnih pravila i rutina, smanjuju ponašanja kod djece koja obično vode ka konfliktu, tako što se kreiraju uslovi koji su predvidljiviji i sigurniji za djecu. Program, takođe, potpomaže izgradnju odnosa putem koje se razvija osjećaj empatije kod roditelja. Na taj način oni stiču uvid u svijet na način kako ga vide njihova djeca”, dodala je Golubović Popović.
Do sada je škola roditeljstva organizovana pet puta, s tim da je peta započela rad planiranom dinamikom, ali je zbog epidemiološke situacije nastavljena online, putem zoom aplikacije.
“Planiramo da u saradnji sa Unicefom i uz poštovanje preporuka, nastavimo sprovodjenje programa za roditelje, putem interneta.Početak je, po mojim saznanjima planiran za početak sledeće godine”, dodaje Golubović Popović .

Broj polaznika škole je ograničen, učestvuje od osam do četrnaest učesnika, a po riječima Golubović Popović do sada su imali maksimalan broj prijavljenih roditelja .
“Maksimalan broj roditelja prijavljenih za radionice govori o zainteresovanosti roditelja da povećaju svoje roditeljske kompetencije i da učešćem u ovom programu koji je višestruko koristan za djecu, ali i za roditelje, koji kroz ovaj program budu osnaženi i motivisani da na lakši način dodju do promjene ponašanja kod djece”, ističe ona .
Program je koristan jer je osmišljen da podstice promjenu, kako temama koje se obradjuju tokom 12 sesija, tako i aktivnim učešćem svih članova grupe.
“Svi clanovi grupe jednako su uključeni i dijele svoja iskustva i komentarišu promjene koje su uočili posle izvršenih zadataka, čime iniciraju i preispitivanje učesnika.. Ako roditelj koristi isti obrazac ponašanja prema djeci u vaspitanju a isčekuje neku promjenu kod djeteta, do promjene sigurno neće doći. Ukoliko sam roditelj nešto ne promijeni promjenu ne može očekivati ni kod djeteta, što je i suština ovog programa. Roditelj je uzor , često djeca samo oponašaju svoje roditelje. Dijete je ogledalo nas samih. Veoma je važno imati na umu da su djeca dobra, ponašanja su loša! Na promjeni ponašanja kod djece treba raditi”, zaključuje Golubović Popović.